Żywienie osób starszych nie musi być trudne

Żywienie osób starszych nie musi być trudne

Ludzie starsi nie powinni odżywiać się tak, jak osoby w sile wieku. Ich układy trawienne nie potrafią przetrawić niezbędnych składników ze zwykłych pokarmów, zaś część z tych, które mogą spożywać młodsi ludzie, okazuje się dla seniorów niebezpieczne. Dlatego w podeszłym wieku tak istotna okazuje się specjalna, zbilansowana dieta. W jaki sposób ją zaplanować? Które produkty powinny się w niej pojawić? Czego z kolei osoby w starszym wieki muszą się wystrzegać?

Żywienie osób starszych – podstawy

Organizując żywienie osób starszych, należy koniecznie wiedzieć, że osoby starsze mogą mieć poważne trudności z przyswojeniem wielu pokarmów. W szczególności powinniśmy wystrzegać się potraw ciężkostrawnych – na przykład tłuszczów zwierzęcych lub słonych przekąsek. W jadłospisie ludzi starszych muszą zaś pojawić się chude mięso, rozmaite jarzyny oraz nabiał. Trafionym pomysłem okaże się oprócz tego włączenie do diety owoców, gdyż te oprócz minerałów, dostarczą pacjentowi też potrzebnych cukrów.

Żywienie osób starszych – jak je ułatwić?

Nierzadko potrzebne okażą się też specjalne środki upraszczające żywienie osób starszych. Zwykle posiadają postać proszku, który przyrządza się z wodą czy mlekiem. Ich skład jest tak dopasowany, by dostarczyły one choremu najważniejszych składników. Z uwagi na to, iż po rozrobieniu przybierają postać papki, można je dawać także pacjentom ze schorzeniami jamy ustnej, natomiast ciekawe smaki czynią je atrakcyjnym zastępstwem dla tradycyjnym posiłków.

Recomed