Żylaki zaliczane są do najczęstszych schorzeń, lecz pomimo tego mogą być bardzo bolesne. Określa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, w wyniku których te rozszerzają się oraz są widoczne. Co istotne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – zlekceważone są w stanie bowiem powodować komplikacje, a ich powstawanie niekorzystnie wpływa na stan psychiczny pacjenta. Najczęściej pojawiają się na nogach, chociaż potrafią pojawić się także w przełyku czy odbytnicy – wówczas mowa o hemoroidach. Powinniśmy oprócz tego zaznaczyć, iż żylaki niekiedy są zwiastunem niebezpiecznych schorzeń. Jak zatem leczyć żylaki? Dlaczego się tworzą?
Dlaczego tworzą się żylaki?
Żylaki pojawiają się przede wszystkim u pań. Mogą być wynikiem połogu oraz sporego obciążenia, a oprócz tego pojawiają się także w wyniku długiego stania. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci działający w takich profesjach jak kelnerstwo, handel czy chirurdzy. Przyczyną występowania żylaków potrafi być również zakładanie obcisłych skarpet oraz siedzący tryb pracy. Niebezpieczeństwo ich wystąpienia możemy zminimalizować dużo maszerując i ćwicząc.
Jak leczyć żylaki?
W przypadku żylaków niezwykle istotne okazuje się szybkie wdrożenie leczenia. Nie należy walczyć z nimi samemu – słuszniej postąpimy, udając się do sprawdzonego lekarza naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on którąś z najnowszych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na wprowadzeniu do światła żyły igły oraz pobudzeniu jej prądem lub falami akustycznymi.