Zajęcia na basenie – nauka pływania dla niemowląt

Zajęcia na basenie – nauka pływania dla niemowląt

Rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego dobrze jest zacząć wspieranie rozwoju malucha jak najwcześniej. Idealnie ten cel spełnia pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla niemowląt jest z roku na rok popularniejsza. Ale czy daje to jakieś pożytki? Od kiedy można z dzieckiem zacząć uczęszczać? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści przynosi maluchom?

Naukę pływania dla niemowląt, której oferty odszukamy bez problemów w większości wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Poznań, można zacząć już w trzecim miesiącu życia dziecka. Konieczne jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który musi potwierdzić, że w przypadku danego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla niemowlaka, ale też stymuluje jego poprawny rozwój. Ćwiczenia w basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia oraz układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Efektywnie odciążają również układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Dodatkowo pływanie rozwija celowość ruchów oraz spostrzegawczość, ponieważ w trakcie ćwiczeń animowane są przeróżne zabawy, które dobrze wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich chociażby łapanie zabawki , która unosi się na powierzchni wody. Zajęcia prowadzone w grupie równolatków to również korzystny wpływ na rozwój emocjonalny oraz społeczny niemowlaka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami pomaga budować zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa i umacnia więź emocjonalną.

Nauka pływania dla niemowląt – znaczenie ma doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie na pewno bezpieczna i efektywna tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warunkiem jest zdobycie przez nich stosownych certyfikatów umożliwiających prowadzenie zajęć ruchowych w wodzie z dziećmi.