Zabieg laparoskopowego usuniecia nadnerczy – Szpital Skawina

Zabieg laparoskopowego usuniecia nadnerczy – Szpital Skawina

Nadnercza pełnią najważniejsze zadania w organizmie człowieka. Hormony, które są przez nie wydzielane, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie procesów w organizmie oraz za zdrowe samopoczucie człowieka. Te dwa parzyste gruczoły mają wpływ m.in.: na ciśnienie krwi, poziom odporności człowieka i metabolizm. Istnieją także różne schorzenia nadnerczy, które prowadzą do problemów zdrowotnych. Powinniśmy prowadzić badania profilaktyczne, które polegają na badaniu lekarskim oraz badaniach dodatkowych – laboratoryjnych oraz obrazowych.

Laparoskopowe usuwanie nadnerczy

Adrenalektomia, czyli inaczej laparoskopowe usunięcie nadnerczy zalecana jest przy rozwoju gruczolaka nadnerczy, który nieleczony może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, np.: do zespołu Cushinga, który polega na nadmiernym wydzielaniu hormonu – kortyzolu. Ta dysfunkcja objawia się m.in.: zaburzeniem miesiączkowania, wzrostem wagi, cukrzycą czy nadciśnieniem. Innym przyczyną do usunięcia nadnerczy jest guz chromochłonny, produkujący noradrenalinę i adrenalinę. Rzadko spotykaną przyczyną jest rak nadnerczy.

Na czym polega operacja usunięcia nadnerczy i jak się do niej przygotować?

W zależności od schorzenia, przygotowania do operacji przybierają różne formy. Np.: osoby z Zespołem Cushinga, mogą potrzebować dodatkowych dawek hormonu – kortyzonu w dniu operacji i przez kilka miesięcy po operacji. Osoby z guzami, które produkują za dużo aldosteronu, powinni przejść badania stwierdzające, czy poziom potasu jest w normie. Jeśli badania wyjdą ujemne trzeba będzie wyrównać potas. Przed zabiegiem usunięcia nadnerczy specjalista może wskazać oczyszczenie jelit. Dzień przed zabiegiem zalecany jest prysznic. Musimy też pamiętać o diecie, nie możemy nic jeść, z wyłączeniem pokarmów, zaleconych przez doktora. Warto rozejrzeć się za specjalistycznym szpitalem, gdzie możliwe jest przeprowadzanie zabiegowi usunięcia nadnerczy. Np.: w Krakowie jest kilka szpitali, które wykonują laparoskopowe usunięcie nadnerczy. Samo zabieg polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej albo w boczną część pleców kamery i narzędzi laparoskopowych. Odbywa się to dzięki niewielkim nacięciom. Kamera wprowadzona przez nacięcia umożliwia obejrzenie wnętrza. Dzięki niej, lekarz ma pełny obraz wnętrza jamy brzusznej na ekranie. Inne narzędzia służą do tego aby chwycić dokładnie gruczoły i je bezpiecznie usunąć. Najczęściej usuwany jest cały gruczoł nadnercza.

Niezaprzeczalnie, ogromną zaletą laparoskopowego usunięcia nadnerczy jest zmniejszenie dyskomfortu oraz bólu pooperacyjnego. Co jeszcze ważne, to to, że pacjent krócej przebywa w szpitalu oraz w szybszym tempie dochodzi do normalnego funkcjonowania.