Chirurg stomatolog reprezentuje specjalizację trudniącą się przeprowadzaniem skomplikowanych zabiegów w okolicach przyzębia. Jest to odrębna dyscyplina nauk medycznych, której nie można utożsamiać ze zwykłą stomatologią.
Kiedy trzeba udać się do chirurga stomatologa?
Działaniu chirurga stomatologa podlegają zazwyczaj tzw. ósemki, których usuwanie nie zalicza się niestety do najłatwiejszych zabiegów. Ukryte w dziąsłach części tych zębów bywają zakrzywione, co znacząco upośledza ich bezbolesne wyrwanie. Wtedy do akcji przystępuje specjalista – chirurg stomatolog, który robi zdjęcie RTG obolałej okolicy i postanawia o następnym etapie leczenia. Pacjenci posiadający liczne ubytki zębów także mają szansę skorzystać z szerokiej gamy skomplikowanych zabiegów prowadzonych w gabinecie stomatologa. Możemy wybrać innowacyjne implanty zębowe, czyli cyrkonowe wkręty umieszczane w szczęce osoby poddawanej zabiegowi. Stanowią one bazę, na której należy wykonać koronę zęba. Tak wykonane implanty są niezwykle praktyczne, umieszczone na zawsze i zdecydowanie lepsze od starodawnych protez.
Czym praca chirurga stomatologa różni się od innych specjalizacji dentystycznych?
Chirurg stomatolog ściśle współpracuje z innymi lekarzami i wykonuje operacje, które przerastają tradycyjną specjalizację stomatologiczną. Rejestrują się do niego pacjenci z ułamanymi trzonowcami, których nie da się usunąć w tradycyjny sposób. Zaleceniem do ingerencji chirurga stomatologa są ponadto zalegające w szczęce części tkanki przyzębia. W swojej praktyce używa on z instrumentów oraz metod leczenia, niedostępnych u standardowych dentystów. Wszystkie operacje wykonywane są z asystą anestezjologa, dlatego strach przed dolegliwościami bólowymi znika. Zwróćmy uwagę również, żeby sumiennie podporządkowywać się do porad chirurga stomatologa, unikać gorących napojów czy palenia papierosów bezpośrednio po operacji.