Więcej szczegółów o leczeniu stożka rogówki Kraków znajdziesz tutaj.
Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – geneza choroby?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma dużo receptorów bólu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, czasami zdarza się też podwójne widzenie. Stożek rogówki często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest niwelowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – stosowane zabiegi
Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie astygmatyzmu czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
kontakt@voigtklinikaoka.pl