Nadnercza to małe narządy znajdujące się po obu stronach kręgosłupa. Ich rolą jest produkcja hormonów, niezbędnych do optymalnego funkcjonowania organizmu. Prześledźmy, kiedy konieczne są resekcje nadnerczy.
W jakich przypadkach proponuje się usunięcie nadnerczy?
Do niezwykle powszechnych schorzeń nadnerczy zaliczamy zespół Conna, pheochromocytomę i neuroblastomę. Zalecamy konsultację u nefrologa, kiedy dostrzeżemy niepokojące sygnały, takie jak nadciśnienie tętnicze, upośledzenie narządu wzroku, zwiększona potliwość ciała albo zbyt częste oddawanie moczu. Żeby zdiagnozować schorzenie zmuszające do usunięcia nadnerczy, obowiązkowo wykonuje się kompleksowe analizy krwi, których intencją jest uściślenie poziomu hormonów takich jak aldosteron, androgeny, czy katecholamin. Urolog poleci także wykonanie USG.
Dzięki jakim technikom przeprowadza się usunięcie nadnerczy
Dzisiejsza nefrologia zaleca wziernikowe usunięcie nadnerczy. Kolejna odmiana tych czynności to adrenalektomia. Operacja nie jest niebezpieczna, a zasadza się na wprowadzeniu do przestrzeni zaotrzewnowej mikroskopijnych urządzeń powiększających i narzędzi chirurgicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu dokonuje się tylko drobne nacięcia. Lekarz obserwuje przebieg operacji w ogromnym powiększeniu na ekranie komputera, dzięki czemu może dokładnie usunąć nadnercze. W ciągu 2 tygodni po wykonaniu laparoskopii pacjent może powrócić do swojego domu. W szczególnych przypadkach wykonywana jest standardowa resekcja organu.