Szpitalny oddział chirurgii onkologicznej

Szpitalny oddział chirurgii onkologicznej

Choć zwykle utożsamiany jest z zabiegami, praca chirurga nie sprowadza się jedynie do tego. Medycy z tej dziedziny zajmują się bowiem także diagnostyką rozmaitych schorzeń przewodu trawiennego, moczowego, a także brzucha, piersi czy szyi. Poza tym powinniśmy pamiętać, że istnieją specjalizacje dla chirurgów, związane z konkretnym rejonem ciała – między innymi chirurgia dziecięca czy kardiochirurgia. W jakich przypadkach więc poprosić o pomoc chirurga? Którego lekarza wybrać w danej chorobie?

Chirurg ogólny – zakres obowiązków

Chirurg ogólny skupia się zwłaszcza na schorzeniach jamy brzusznej – układu pokarmowego i moczowego. W zakres jego kompetencji zaliczają się też takie zabiegi jak spajanie kości rąk, resekcja organów czy otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się również, gdy podejrzewamy nowotwór – to ten specjalista odpowiada za rozpoznanie tego typu schorzeń. W zakres jego obowiązków zaliczana jest także opieka nad pacjentem po przebytych operacjach.

Którymi schorzeniami oprócz tego zajmuje się chirurg?

Jak już wspomnieliśmy, powstały też specjalizacje chirurgiczne. Do najpopularniejszych należą między innymi chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na terapii układu krwionośnego i kardiochirurgia, która zajmuje się chorobami serca. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – operacje dzieci może przeprowadzić jedynie ten specjalista. Należy wspomnieć również chirurgię plastyczną, szczękową lub proktologię koncentrującą się na dolnym fragmencie układu trawiennego.