Specjalizacje medyczne – chirurg

Specjalizacje medyczne – chirurg

Choć zwykle kojarzony bywa z operacjami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Lekarze tej specjalizacji zajmują się wszak też diagnostyką rozmaitych schorzeń przewodu pokarmowego, moczowego, a także brzucha, klatki piersiowej i głowy. Poza tym warto wspomnieć, że istnieją specjalizacje chirurgiczne, powiązane z danym fragmentem organizmu – na przykład chirurgia naczyniowa czy neurochirurgia. W jakich przypadkach więc zgłosić się do chirurga? Którego lekarza wybrać przy konkretnej chorobie?

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na chorobach brzucha – układu trawiennego lub moczowego. W zakres jego obowiązków zaliczają się również takie zabiegi jak nastawianie kończyn, amputacja narządów lub trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego należy udać się również, jeśli podejrzewamy nowotwór – to ten specjalista odpowiedzialny jest za rozpoznanie tego rodzaju schorzeń. Do jego obowiązków zaliczana jest też opieka nad chorym po przeprowadzonych operacjach.

Czym oprócz tego zajmuje się chirurg?

Jak już napisaliśmy, stworzone zostały też specjalizacje chirurgiczne. Do najpopularniejszych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na leczeniu systemu żył i tętnic i kardiochirurgia, która opiekuje się chorymi na serce. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – operacje najmłodszych pacjentów może przeprowadzić wyłącznie ten specjalista. Należy wspomnieć też chirurgię plastyczną, twarzową oraz proktologię skupiającą się na dolnym odcinku przewodu pokarmowego.