Rozpoznanie i leczenie raka piersi

Rozpoznanie i leczenie raka piersi

Rak piersi jest nowotworem, na którego według ostatnich badań zachoruje w przyszłości co czternasta kobieta z obecnie żyjących w Polsce. Aż 25% kobiet, które kiedykolwiek zachorują na raka, dowie się o tym, że ma raka piersi. Pomimo faktu, iż jest to choroba w powszechnym mniemaniu uznawana za nieuleczalną, wykryta w odpowiedniej chwili nie wyklucza szansy na kompletne wyleczenie.

Wczesne wykrycie nowotworu – najważniejszy krok w leczeniu raka piersi

Najprostszym badaniem, które powinno się wykonywać, aby zlokalizować nowotwór w jak najmniej zaawansowanym stadium, jest domowe badanie piersi, o którym musi pamiętać każda dorosła kobieta. Należy wiedzieć, że aby guz urósł do rozmiaru 2 centymetrów, konieczny jest jego wcześniejszy wzrost przez ok. 8 lat. Gdy znajdziemy niepokojące zmiany piersi, niezwłocznie musimy wybrać się do lekarza, który skieruje nas na badanie histopatologiczne. Jedynie szczegółowo analizując jego rezultat można uzyskać jednoznaczną diagnozę oraz rozpocząć właściwe leczenie.

Sposoby leczenia raka piersi

Aktualnie w zwalczaniu raka piersi zazwyczaj wykorzystuje się połączenie wielu możliwych sposobów. Do tych podstawowych należy leczenie chirurgiczne, w którego skład wchodzą na przykład amputacje, oraz operacje zachowawcze. Dla lepszego efektu stosuje się także leczenie uzupełniające, w którego skład wchodzą radioterapia, chemioterapia lub też hormonoterapia.