Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko bagatelizujemy jej pierwsze objawy, umożliwiając jej rozwinięcie. To z kolei może skutkować poważnymi komplikacjami, w niektórych przypadkach zagrażającym życiu. Przepuklina to wydostanie się błon z jamy ciała, wskutek czego rośnie niebezpieczeństwo pojawienia się poważnych zakażeń. Zwykle pojawia się w pachwinie, ale potrafi pojawić się także w brzuchu czy między żebrami. W razie jej zauważenia należy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który wybierze odpowiednie, skuteczne metody terapii.
Przyczyny wystąpienia przepukliny
Przepuklina zazwyczaj okazuje się efektem zbytniego przeciążenia – powstaje na przykład przy dźwiganiu masywnych rzeczy. Nierzadko natomiast przyczyny jej wystąpienia są całkowicie inne – może to być niedobór kolagenu, wskutek którego uszkodzone są tkanki podtrzymujące organy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia przepukliny rośnie z wiekiem i najbardziej narażeni będą wiekowi pacjenci, ale często obserwuje się ją także u dzieci – zwłaszcza niemowląt.
Przepuklina – co robić?
Zwalczenie przepukliny musi zostać podjęte jak najszybciej i być prowadzone przez doświadczonego lekarza. Współczesne techniki są o wiele efektywniejsze od tych wykorzystywanych dawniej oraz eliminują objawy uboczne. Zamiast łączyć tkanki pacjenta, w okolicy przepukliny stosuje się odpowiednie membrany, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i przez to zażegnanie niebezpieczeństwa kolejnego wystąpienia przepukliny.