Zawodowi kierowcy zanim rozpoczną pracę powinni przejść odpowiednie badania psychologiczne. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli ich zawód wiąże się z przewozem ludzi i towarów określanych jako szkodliwe dla środowiska. Badania kierowców są obligatoryjne dla posiadaczy uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak opisywane testy przebiegają? W jaki sposób się do nich przygotować?
Badania kierowców – wywiad
Wstęp do badania kierowców polega na odbyciu rozmowy z kandydatem. Prowadzący może tak dowiedzieć się, jak bardzo zmęczony jest badany i jakie mam samopoczucie. W tej części lekarz informuje również kierowcę na temat tego, co go czeka – w ten sposób minimalizuje się poziom stresu.
Badania kierowców – formularz
Później przyszły kierowca powinien uzupełnić dostarczony mu kwestionariusz. Znajdzie w nim pytania, dzięki którym specjalista stwierdzi, czy dobrze radzi sobie nerwami oraz jak reaguje na zaskakujące trudności. Test pozwala także stwierdzić, na jakim poziomie są umiejętności interpersonalne potencjalnego kierowcy – a to wszak ma ogromny wpływ na jego działania na drogach publicznych.
Na jakich urządzeniach przeprowadza się badania kierowców?
Końcowym etapem badania kierowców są próby wykonywane na odpowiednich urządzeniach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kandydata i adekwatności reakcji na trudności, które mogą spotkać go w ruchu. Gdy mowa narzędziach stosowanych w czasie badań, wymienić należy zwłaszcza miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
pracownia.psychologiczna@o2.pl