Pracownia Psychologiczna PSYCHE – badania kierowców

Pracownia Psychologiczna PSYCHE – badania kierowców

link

Zawodowi kierowcy zanim rozpoczną pracę powinni przejść odpowiednie badania psychologiczne. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli ich zawód wiąże się z przewozem ludzi i towarów określanych jako szkodliwe dla środowiska. Badania kierowców są obligatoryjne dla posiadaczy uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak opisywane testy przebiegają? W jaki sposób się do nich przygotować?

Badania kierowców – wywiad

Wstęp do badania kierowców polega na odbyciu rozmowy z kandydatem. Prowadzący może tak dowiedzieć się, jak bardzo zmęczony jest badany i jakie mam samopoczucie. W tej części lekarz informuje również kierowcę na temat tego, co go czeka – w ten sposób minimalizuje się poziom stresu.

Badania kierowców – formularz

Później przyszły kierowca powinien uzupełnić dostarczony mu kwestionariusz. Znajdzie w nim pytania, dzięki którym specjalista stwierdzi, czy dobrze radzi sobie nerwami oraz jak reaguje na zaskakujące trudności. Test pozwala także stwierdzić, na jakim poziomie są umiejętności interpersonalne potencjalnego kierowcy – a to wszak ma ogromny wpływ na jego działania na drogach publicznych.

Na jakich urządzeniach przeprowadza się badania kierowców?

Końcowym etapem badania kierowców są próby wykonywane na odpowiednich urządzeniach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kandydata i adekwatności reakcji na trudności, które mogą spotkać go w ruchu. Gdy mowa narzędziach stosowanych w czasie badań, wymienić należy zwłaszcza miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: pracownia.psychologiczna@o2.pl