Medycy są zgodni – porty naczyniowe to prawdziwy przełom w lecznictwie. Dzięki nim bardzo wzrósł komfort chorych poddawanych kuracji dożylnej, a personel medyczny już nie tak często obserwuje uboczne efekty wenflonów. Jak działa to rozwiązanie i w których sytuacjach warto się na nie zdecydować?
Wskazania do użycia portów naczyniowych
Najczęstszym przykładem użycia portów naczyniowych jest leczenie nowotworów – chemioterapia może wywierać niekorzystny wpływ na tkankę ich żył, a porty naczyniowe w ogromnej mierze zmniejszają takie trudności. Nierzadko wybiera się je także w leczeniu hemofilii lub bólu przewlekłego – w podobnych chorobach konieczne jest regularne dokonywanie wkłuć, które można zastąpić wygodniejszymi dla chorego portami naczyniowymi.
Jakie korzyści dają porty naczyniowe?
Pacjenci mający porty naczyniowe mogą normalnie funkcjonować – w odróżnieniu od zwykłych wenflonów, nie wystają z naczyń krwionośnych i nie przedostają się przez nie zanieczyszczenia. Porty naczyniowe umożliwiają również zmniejszenie bólu nasilającego się w związku z dożylną aplikacją silnie działających leków – za ich pośrednictwem substancja doprowadzana jest od razu do żyły głównej.
Pielęgnacja portów naczyniowych
Pacjenci posiadający porty naczyniowe muszą pamiętać o ich regularnym przepłukiwaniu – nawet, gdy port nie jest teraz wykorzystywany. Do płukania portu używa się preparatów zawierających NaCl, leki przeciwzakrzepowe i substancje bakteriobójcze.