Bezsenność, brak chęci do życia oraz znacznie obniżone samopoczucie – te znamiona często oznaczają chorobę psychiczną. Niestety, również ci chorzy, którzy doskonale wiedzą, iż potrzebują pomocy lekarza, odkładają wizytę specjalistycznej przychodni. Nasz opór jest, jak się okazuje całkowicie niepotrzebny, a skutki takiego zachowania bywają naprawdę przykre. Kiedy zatem zależy zgłosić się do psychiatry?
Zmęczenie i natrętne myśli – to sprawa dla psychiatry
Jeśli wszystkie obowiązki są przyczyną zmęczenia, jesteś rozdrażniony albo nie możesz poradzić sobie ze złymi myślami, mogą to być zwiastuny neurozy. Podobne zaburzenia zdarzają się obecnie coraz częściej, a ich przyczyną mogą być za duże tempo życia, nerwy albo dramatyczne przeżycia z przeszłości. Za pomocą odpowiednich środków i rozmowom, psychiatra da ci jednak szansę uporać się z zaburzeniami nerwicowymi i stopniowo wrócić do życia sprzed choroby – wyniki badań pokazują, że szybko zdiagnozowana nerwica jest w stu procentach niegroźna.
Chroniczna chandra? Tym zajmie się psychiatra
Żadna rzecz nie daje ci radości i obarczasz się winą za wszystko, co pójdzie nie tak? Nie możesz zmusić się, by opuścić łóżko, a na domiar złego masz zaburzenia apetytu? Nie odwlekaj wizyty u psychiatry – wcześnie zdiagnozowaną depresję daje się łatwo zwalczyć. Psychiatra wybierze właściwe dla ciebie leki i najpewniej zaleci terapię z psychoterapeutą – a takie działania dobre efekty dadzą tylko wtedy, gdy przychodnię odwiedzisz zaraz po zauważeniu pierwszych zwiastunów.