Podstawowe informacje o diecie dla osób starszych

Podstawowe informacje o diecie dla osób starszych

Wiele chorób, jakie dotykają ludzi w podeszłym wieku jest rezultatem nieodpowiedniej diety. Kłopot szczególnie ważny okazuje się w przypadku seniorów żyjących bez bliskich – nieczęsto chodzą do sklepu, co owocuje zmniejszeniem jedzenia produktów świeżych oraz zastąpieniem ich konserwami albo zupami instant. Niedobory ważnych składników odbijają się na dobremu samopoczuciu emerytów, ale większości opisywanych problemów łatwo się uniknąć – wystarczy wprowadzić właściwą dietę. Jak zatem musi przebiegać dieta dla starszych? Jakie produkty powinny się w niej znaleźć?

Jakie produkty jeść na diecie dla starszych?

Dieta dla seniorów bezwzględnie powinna dać nam nienasycone kwasy tłuszczowe – raz na siedem dni warto zatem zjeść tłustą rybę. Z uwagi na dobroczynne działanie na serce, w diecie dla osób starszych nie może zabraknąć mięsa indyka. Mięso krów dostarcza nam żelaza, zaś wapnia dostarczy nam nabiał – jak najczęściej jedzmy kefiry, twarogi i zsiadłe mleko. Podstawą diety ludzi starszych są produkty zbożowe – wieloziarniste pieczywo, ryż oraz makarony. Przygotowując dietę dla seniora można również skorzystać z specjalistycznych płynów, dostarczających wszelkich potrzebnych substancji odżywczych i suplementy z witaminami.

Najczęstsze pomyłki przy diecie dla starszych

Nie zapominajmy, iż nawet najlepiej zaplanowana dieta dla starszych nie da spodziewanych rezultatów, gdy nie wyłączymy z jadłospisu szkodliwych pokarmów. Wystrzegajmy się przede wszystkim mięsa wieprzowego, bo zawiera spore ilości cholesterolu. Z podobnego powodu zmniejszmy liczbę dostarczanych żółtek – sięgajmy po nie maksymalnie dwa razy na siedem dni. Białka jaj wolno zaś jeść bez ograniczeń – korzystnie oddziałują na regenerację mięśni.

Recomed