Oszczędzająca operacja piersi – nowotwór to nie wyrok

Oszczędzająca operacja piersi – nowotwór to nie wyrok

Operacja piersi jest niejednokrotnie jedynym środkiem na wyleczenie groźnych chorób gruczołu sutkowego. Do popularnych schorzeń gruczołu sutkowego zaliczają się zarówno te kancerogenne, jak i niegroźne zmiany w piersi, takie jak torbiele. Nieprawdą jest, że choroby te dotyczą jedynie Polek po 50 roku życia. Nierzadko nawet młode kobiety zmagają się z takimi dolegliwościami natury zdrowotnej.

Ustrzeż się przed operacją piersi – metody wykrywania schorzeń gruczołu sutkowego

Kluczowe testy, jakie należy przeprowadzić, żeby rozpoznać nowotwór sutków, to proste techniki dotykowe. Zalecana jest również metoda USG, która zapewnia znalezienie ewentualnych zmian. Zapamiętajmy, że rak to nie ostateczne rozstrzygnięcie, a operacja piersi może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Kluczowe jest błyskawiczne rozpoznanie groźnych guzków, żeby można było skutecznie zapobiec przerzutom nowotworu. Badania prewencyjne gwarantują wykrycie poważnej dolegliwości, w związku z tym nie można ich ignorować.

Operacja piersi – technika BCT kontra amputacja całości gruczołu

Do niedawna mówiło się, że wyłącznie tzw. ekstyrpacja gruczołu jest środkiem będącym w stanie pokonać raka. Usunięcie całego organu wraz z sąsiadującymi naczyniami limfatycznymi to niestety dla chorych ogromny szok. Następują kłopoty z aprobatą nowego stanu rzeczy, maleje poczucie atrakcyjności. Z tej przyczyny aktualnie wykonuje się tzw. zabiegi oszczędzające, które cechują się usunięciem wyłącznie komórek zaatakowanej schorzeniem piersi. Nie są usuwane węzły chłonne. Metoda BCT jest praktykowana szczególnie wtedy, gdy zgrubienie nie powiększa się powyżej 2,5 centymetrów, a po jej przeprowadzeniu obligatoryjna staje się dodatkowa kuracja. Zazwyczaj onkolodzy po tego typu operacji piersi wdrażają radioterapię. W sytuacji niezłośliwych zgrubień (typu cysty lub zwłóknienia tkanki), które wykrywane są zazwyczaj u nastolatek, prowadzone jest nieinwazyjne wyłuskanie guzka, przebiegające w gabinecie onkologicznym.