Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Kliknij tutaj po więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące przejawy choroby, nierzadko zwlekają przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Niestety może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Udaj się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo przeróżnych symptomów, które nieraz są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które wobec tego symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Są to przede wszystkim wszelkie zmiany związane z moczem, czyli obecność w nim ropy lub krwi, jego ciemniejsza barwa czy spienienie, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej oczywiste, np. ból podbrzusza lub pleców, opuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni umówić się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada także zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni urologa?

Pacjenci bardzo często zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: recepcja@scmkrakow.pl