Szukasz więcej wiadomości o bólu pleców? Wejdź na http://tinyurl.com/yy2qpx9h
Nawracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami pomału zaczyna być normalnością dla dużej części społeczeństwa. Obecnie jest to przypadłość, z którą mierzą się nie tylko osoby starsze. Praca w pozycji siedzącej powiązana z niską aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.
Geneza bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może mieć kilka przyczyn. Jego występowanie przykładowo w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten promieniuje w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również wskazywać na rozwijające się schorzenia narządów wewnętrznych bądź zmiany reumatyczne, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym oraz ból między łopatkami częstokroć jest wynikiem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie podnoszeniem obiektów o dużej masie lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, ponieważ znika po odpoczynku, jednak może on być oznaką początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból pleców bywa też efektem przeróżnych stanów zapalnych oraz obrażeń często tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero w trakcie wizyty w gabinecie ortopedy.
Profilaktyka bólom kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy szybko umówić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on wstępnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty, który wybierze optymalny kierunek terapii. Nie można jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup wypada dbać nieustannie, również wtedy, gdy nie sprawiał na razie problemów. W tym celu specjaliści rekomendują dbanie o odpowiednią wagę, codzienne ćwiczenia, a także pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w czasie pracy przy komputerze. Napięte mięśnie pleców i karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe.
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
biuro@vitberg.com