Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o usuwaniu blizn rogówki.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i łatwo można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekty wzroku.
Co powoduje powstawanie blizn rogówkowych?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niezwykle elastyczna i chociaż zwykle delikatne jej otarcia leczą się same, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, także w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować pojawienie się blizn rogówkowych? Mogą być one na ogół konsekwencją przedostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (przykładowo kiły) lub urazów np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania. Ale blizny na rogówce mogą wytworzyć się również na skutek nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych objawów, jak np. nadmierne łzawienie, przekrwienie oczu oraz wrażenie bólu gałki ocznej, więc jeśli ich doświadczasz warto bezzwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. W trakcie wnikliwego badania sprawdzi on głębokość, rozmiar oraz pozycję blizn, jak również doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.
Metoda PTK – likwidacja blizn rogówkowych
Najczęściej stosowaną w dzisiejszych czasach procedurą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, realizowany w większości klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie przemęczać oka, stosować się precyzyjnie do poleceń lekarskich i systematycznie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
kontakt@voigtklinikaoka.pl