Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy

Medycyna określa nerwicę jako zespoły psychogennych nieprawidłowości emocjonalnych, zaburzeń procesów psychicznych i patologicznych rodzajów zachowania uzewnętrzniających się w tym samym czasie i powiązanych ze sobą równocześnie u których przyczyny leży stres i strach.

Leczenie farmakologiczne nerwicy

Najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest połączenie kuracji medykamentami z psychoterapią. W leczeniu nerwicy stosuje się na ogół leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym skierowane na różne jej symptomy. Leczenie nerwicy ma charakter przewlekły, a leki przeciw depresyjne mogą silnie uzależniać i wpływać na ogólny stan zdrowia fizycznego chorego.

Psychoterapia – ważny składnik terapii leczenia nerwicy

Metody psychoterapeutyczne są równie ważne, a, w wielu przypadkach nawet bardziej istotne niż leczenie farmakologiczne. Psychoterapia w leczeniu nerwicy pozwala na uzyskanie wiedzy o pochodzeniu wielu symptomów. Do najczęściej rekomendowanych metod psychoterapeutycznych należą terapię poznawczą, terapię poznawczo-behawioralną i interpersonalną jak również psychoanalizę.

Alternatywne techniki wspomagające w leczeniu nerwicy

Form wspomagających leczenie nerwicy jest wiele – należą do nich: medytacje, ćwiczenia fizyczne, grupy wsparcia, konsultacje z telefonem zaufania, ale przede wszystkim samodzielna inicjatywa chorego ma ogromne znaczenie dla toku terapii.

Równie ważną rolę w patogenezie nerwicy może odgrywać brak wysiłku fizycznego. Zwraca się szczególną uwagę na pozytywną rolę ćwiczeń relaksujących i regularnych ćwiczeń fizycznych, co sprzyja rozładowywaniu napięcia i odreagowywaniu stresu. Urozmaicenie diety także podnosi efektywność procesu leczenia nerwicy. Pomocne jest również stosowanie ziół, łagodzących objawy nerwicowe.

Do innych sposobów leczenia głównie bardzo trudnych, powikłanych nerwic należą elektrowstrząsy. Ta budząca wątpliwości technika wykorzystywana dawniej głównie w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych aktualnie jest uznana za bezpieczną.