Trudno stwierdzić, gdzie kończy się kontrolowane picie alkoholu, a zaczyna nałóg. Alkoholik może sądzić, że jego picie jest pod kontrolą, ale specjalista powie, że jest już uzależniony. W jaki sposób więc rozpoznać alkoholizm i co zrobić, by pomóc nadużywającemu procentów człowiekowi?
Alkoholizm to regularne sięganie po szklankę
W przypadku rozpoznania alkoholizmu nie liczy się ilość pitego alkoholu. Dużo istotniejsza może być natomiast częstotliwość picia – jeśli robi to regularnie, potraktuj to jako sygnał, że coś jest nie tak.
Alkoholizm w różnych fazach
Alkoholizm zaczyna się niewinnie – uzależniony dostrzega, iż picie jest sposobem na oddalenie się od kłopotów, a jego tolerancja powoli się zwiększa. Następną fazę zdiagnozujesz, gdy chory będzie zapominał, co robił po spożyciu. Terminalne stadia zwiastują brak świadomości picia i długie ciągi.
Jak zdiagnozować alkoholizm?
Znaki ostrzegające, że ta choroba to alkoholizm dają ciało i psychika uzależnionego. Reaguj kiedy dostrzeżesz, że ktoś z twojej rodziny traci zainteresowanie swoimi hobby lub za wszelką cenę szuka okazji do sięgnięcia po kieliszek. Niepokojące są także worki pod oczami, drgawki oraz utrata apetytu.
Terapia alkoholizmu
Najskuteczniejszą metodą okaże się wieloletnia terapia grupowa. Często korzysta się także z odpowiednich medykamentów, chociaż na powodzenie ma wpływ przede wszystkim wola uzależnionego. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą – z uwagi na to należy uświadomić sobie, jak ważne jest to, by już nigdy nie sięgnął po kieliszek.