Współczesna chirurgia stara się wdrażać bezpieczne techniki terapii, które będą lepsze dla osób poddawanych leczeniu. Wymienić należy chociażby laparoskopowe usunięcie jelita, wykonywane w przeważającej liczbie klinik. Lekarze przyznają, że laparoskopia to chirurgia przyszłości. Sprawdźmy zatem czym cechuje się ta nowoczesna metoda.
Jak wykonuje się laparoskopowe wycięcie jelita
W tym wypadku specjalista stosuje tylko 4-5 mikroskopijnych nacięć (rzadko przekraczających 1,5 cm) – co jest nowością w porównaniu ze standardowymi operacjami. W szczególnych wypadkach mogą one zostać delikatnie powiększone w trakcie operacji. Następnie wsadza się do brzucha chirurgiczne miniaturowe instrumenty oraz kamery monitorujące. Wszystko po to, żeby kierować wykonaniem procesu chirurgicznego przy pomocy ekranu. Zaletą laparoskopowego wycięcia jelita jest jego nieinwazyjność. Specjalista nie jest zmuszony bowiem otwierać brzucha, gdyż często łączy się z to różnymi skutkami ubocznymi. Operacja prowadzona jest przy znieczuleniu ogólnym. Należy także zauważyć, że przy nowotworach, poddawany resekcji odcinek jelita jest w pierwszej kolejności umieszczany w izolowanym woreczku, żeby nie doszło do infekcji innych narządów rakotwórczymi receptorami. Potem element jest wyciągany z ciała.
Kiedy wykonuje się laparoskopowe usunięcie jelita?
Metoda stosowana jest przy dolegliwościach takich jak wypadanie odbytnicy, polipy jelita grubego, trudne zaparcia i wady jelit, które są odporne na inne rodzaje leczenia. Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej metody, pacjent ma szansę prędzej wrócić do domu, szwy są niewielkie, prędko wraca też sprawność poddawanego zabiegowi jelita. Laparoskopowe wycięcie jelita wykonywane jest w polskich i europejskich klinikach regularnie.