Krótkowzroczność można skorygować bez okularów – o ortokorekcji

Ortosoczewki

Czy da się uniknąć konieczności noszenia szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Okazuje się, iż przy niedużej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbędne, o ile postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Wady wzroku takie jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są problematyczne i potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Można je usunąć z pomocą lasera, lecz wiele osób nie decyduje się na zabieg tego typu z powodów finansowych bądź wręcz z lęku przed ingerencją lasera. Nie znaczy to natomiast, iż są one nieodwołalnie skazane na noszenie okularów i doświadczanie sukcesywnego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej rozwój za pomocą ortokorekcji – niechirurgicznej, bezpiecznej, a – przede wszystkim – efektywnej procedury, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki podczas snu. Jak to możliwe? Gdy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę poprzez właściwe jej spłaszczenie i tym samym niwelują przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest odczuwalne w wielu przypadkach nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego użycia. Należy jednak zaznaczyć, iż nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy codziennym korzystaniu z ortosoczewek i, oczywiście, skrupulatnym stosowaniu się do instrukcji lekarza prowadzącego, bowiem inaczej mogą pojawić się powikłania. Poprawa krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest kompletnie odwracalna – po zaprzestaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca samoistnie do swojego poprzedniego kształtu.

Jak duża wada wzroku uniemożliwia skorzystanie ortokorekcji?

Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają ludzie w różnym wieku, także najmłodsi. Całe szczęście ortosoczewki mogą zakładać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy ze zdrowym wzrokiem. Należy jednakże wiedzieć, iż użycie z ortosoczewek nie jest możliwe przy krótkowzroczności głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po sporządzeniu topografii rogówki oraz dokładnym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to między innymi uraz gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: kontakt@voigtklinikaoka.pl