Jakie metody wykorzystuje terapia par?

Jakie metody wykorzystuje terapia par?

terapia par w UK »

Kłótnie zdarzają się w różnych małżeństwach. Większość z nich nie stanowi niebezpieczeństwa, a po stwierdzeniu, co było przyczyną problemów, pary samodzielnie rozwiązują problemy. Zdarza się jednak, że powody okazują się bardzo poważne – między innymi zdrada jednego z partnerów, zatajanie prawdy lub problemy łóżkowe. W takich sytuacjach wyjście z kłótni samodzielnie potrafi okazać się nieosiągalne. Dawniej najczęściej skutkowało to rozstaniem, lecz dziś istnieją metody, dzięki którym możemy zażegnać każdy kryzys. Kiedy zatem terapia par będzie naprawdę potrzebna? Jak przebiega? Jak do niej podejść, aby przyniosła oczekiwane efekty?

Powody dla rozpoczęcia terapii par

Małżeństwa w kryzysie zazwyczaj proszą o pomoc wtedy, kiedy nie rozumieją nawyków drugiej strony. Często nie spędzają wolnych chwil z partnerem, zamiast tego spotykają się na przykład ze znajomymi . Małżonkowie podejmujący terapię par często skarżą się, że nie znajdują tematów do dyskusji, ponieważ ich zainteresowania są inne od zainteresowań współmałżonka. Terapia par jest też polecana wówczas, kiedy jeden z małżonków dopuścił się zdrady małżeńskiej – w podobnych sytuacjach jest ona jednak najbardziej problematyczna. Przyczyną sporych zgrzytów w kontaktach pomiędzy małżonkami okazują się również zatajane dysfunkcje seksualne, gdyż pary zwykle nie potrafią rozmawiać o tym bez odczuwania wstydu.

Terapia par – czego się spodziewać?

Podstawą terapii par jest odnalezienie źródeł trudności w małżeństwie i ich wyeliminowanie. Z tego powodu najważniejszymi elementami terapii są dyskusje między małżonkami – nie mogą to być oczywiście kłótnie w obecności terapeuty, a rzeczowe badanie, które pozwala na znalezienie powodów kryzysu. Terapia par zwykle obejmuje także mediację, która pozwala na zażegnanie wielu spięć. Należy wspomnieć również o tym, iż terapia par oczekiwane skutki daje jedynie wtedy, kiedy porozumienia chcą obie strony – z tego powodu ważną częścią są ćwiczenia nad poprawą komunikacji.

Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339