Choć problem głodu jest obecnie w znacznym stopniu zwalczony, mnóstwo osób zmaga się stale z niedożywieniem. Szczególnie często jest ono skutkiem najróżniejszych chorób, między innymi anoreksji oraz nowotworów. Niedożywienie objawia się nie tylko spadkiem wagi ciała, ale też spadkiem odporności, kłopotami ze skupieniem i depresją. Jak z nim walczyć? Zadowalające efekty przynosi często odpowiednio skomponowana dieta, jednak czasem niezbędne będzie leczenie niedożywienia poprzez żywienie dożylne.
Zasady leczenia niedożywienia
W leczeniu niedożywienia najważniejsza jest właściwa dieta. Musi ona obejmować tak jedzenie optymalnych ilości kalorii, jak i ich odpowiednie zoptymalizowanie. Specjaliści odradzają spożywanie zbyt obfitych posiłków – lepiej bowiem spożywać mniej, lecz częściej, bo przez to układ pokarmowy będzie w stanie w stu procentach je przetrawić. Polecane jest też jedzenie pokarmów lekkich – układ trawienny przy niedożywieniu nie jest bowiem bardzo efektywny.
Szybko wprowadzone leczenie niedożywienia
Leczenie niedożywienia powinniśmy rozpocząć jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze jego symptomy. Zbyt późno zaczęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety najróżniejszymi groźnymi schorzeniami, wśród których należy wspomnieć na przykład niedokrwistość, demineralizację kości czy spowolnione gojenie się ran. W ekstremalnych sytuacjach niedożywienie może nawet prowadzić do nieodwracalnego defektu lub śmierci – nie należy więc ignorować jego symptomów.
Recomed