Sześćset tysięcy śmierci rocznie to wystarczająca przyczyna, żeby nie bagatelizować nowotworu jelita grubego. Choć jest uważany za schorzenie ludzi po 70 roku życia, to niekiedy atakuje również młodszych chorych. To, czy zostanie uratowany, zależne jest przede wszystkim od czasu zdiagnozowania. Kiedy będzie rozpoznany we pierwszym stadium, możliwości wyleczenia będą duże. Kiedy zaś guz odbytnicy zostanie zdiagnozowany w późniejszym stadium, chory może nie przeżyć. Dobrze zatem dowiedzieć się, po czym go rozpoznać i bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Objawy guza odbytnicy
Guz odbytnicy zwykle daje o sobie znać krwawieniami z układu pokarmowego. U ponad połowy chorych zauważalne są poza tym bóle jamy brzusznej, które przybierają na sile razem z rozwojem schorzenia. Chorzy często naprawdę prędko chudną, 30% z nich walczy się też z niedokrwistością. Symptomem guza odbytnicy okazuje się też gorączka, brak apetytu i zaparcia. Po zaobserwowaniu takich objawów, bezwzględnie powinniśmy poprosić o radę medyka, który przeprowadzi kolonoskopię czy USG, żeby potwierdzić rozpoznanie.
Guz odbytnicy – terapia
W pierwszym okresie choroby możliwe jest pokonanie guza odbytnicy przez jego operacyjne wycięcie. Jeśli guz jest już rozwinięty, specjalista powinien usunąć odbytnicę oraz zrobić stomię. W terapii raka odbytnicy duże znaczenie ma chemioterapia, choć przeprowadzana jest przede wszystkim u chorych z przerzutami. Radioterapia stosowana jest zarówno w pierwszym okresie nowotworu, jak w fazie terminalnej.