Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dostać się do głęboko położonych tkanek uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie kuracji i poprawienie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci mówią w internecie.