Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.