Boisz się stomatologa? Przeczytaj nasz poradnik

Boisz się stomatologa? Przeczytaj nasz poradnik

Stomatolog jest ekspertem, do którego nie chodzimy z przyjemnością. Przeważająca część osób skarżących się na choroby jamy ustnej boi się bólu związanego ze świdrowaniem, leczeniem polegającym na endodoncji, usuwaniem zębów czy skalingiem kamienia nazębnego. A przecież trzeba tylko systematycznie dbać o stan zębów, żeby ustrzec się nieprzyjemnych zabiegów w gabinecie dentystycznym.

Stomatolog – specjalizacja obecna od dawnych czasów

Warto zauważyć, że stomatolog to fach, który pomaga pacjentom od epoki antycznej, kiedy to zaczęto wykonywać archaiczne zabiegi lecznicze zębów. Współcześnie stomatolodzy mają o wiele lepsze sposoby leczenia, które dają szansę uniknąć przeszywającego bólu i chlubić się nienagannym uzębieniem. Stomatolog musi zdać profesjonalne praktyki, jak również powinien cechować się empatią, żeby profesjonalnie wykonywać leczenie. Z pewnością mało kto ma predyspozycje do wykonywania tego nad wyraz wymagającego zawodu.

W jaki sposób uchronić się przed licznymi wizytami?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli będziemy stosować systematyczne zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej. Pamiętajmy żeby czyścić zęby po jedzeniu i piciu, chociaż 2 razy w ciągu dnia. Używajmy dostosowanych do naszych potrzeb przyborów higienicznych. Najlepiej kupić szczoteczkę podłączaną do prądu, z tego względu, że efektywniej wymiata kamień nazębny niż te manualne. Miejmy pod ręką zestaw nici stomatologicznych i płynów do pielęgnacji przestrzeni międzyzębnej. Nie bagatelizujmy porad, żeby już od okresu przedszkolnego uczyć pociechy regularnej ochrony jamy ustnej – w takiej sytuacji unikną problemów z zębami i nie będą bały się odwiedzić stomatologa. Pierwsze mycie zębów należy zapoczątkować od 1 roku życia. Należy też umówić malucha do stomatologa, żeby przyzwyczaił się do wizyt. Wstępna wizyta w klinice stomatologicznej powinna polegać tylko na rozmowie z doktorem. Stomatolog winien pokazać maluchowi fotel oraz aparaty dentystyczne.