Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Jeśli potrzebujesz więcej informacji dotyczących biopsji prostaty, kliknij tutaj.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu oraz rozmiaru do orzecha włoskiego. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zidentyfikować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Warto zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Trudności z erekcją i mikcją – niepokojące objawy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsporną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym na ogół ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: recepcja@scmkrakow.pl