ERCP to metoda, która umożliwia zbadanie jelit, trzustki i żołądka. Chociaż pacjentom niekiedy jawi się jako nieprzyjemna, jej zastosowanie pozwala wykryć wiele schorzeń dość szybko i, dzięki temu, zarządzić skuteczne leczenie. O co konkretnie chodzi w ERCP? W jakich sytuacjach musi być wykonane? Z czym wiąże się dla chorego?
Metoda ERCP
ERCP wymaga wsunięcia do gardła pacjenta kabla z aparaturą umożliwiającą wykonanie badania łączącego w sobie cechy wziernik i radioskopii. Z uwagi na możliwe napady wymiotne, niezbędne jest również przygotowanie gardła.
W jakich przypadkach wykonać ERCP?
Lekarze zwykle wykonują ERCP chorym, którym doskwierają dolegliwości brzucha albo szybki spadek masy ciała. ERCP daje również możliwość potwierdzenia rezultatów innych wiwisekcji krwi oraz kału – zwłaszcza, kiedy podejrzewa się schorzenia trzustki, dwunastnicy lub wątroby.
Co zrobić przed ERCP?
Przed ERCP niezbędny będzie ścisły post trwający minimum osiem godzin. Chorzy przygotowujący się do takiego zabiegu nie powinni też zażywać leków antyzakrzepowych. Medyk prowadzący badanie musi mieć wiedzę o dręczących nas uczuleniach i przewlekłych schorzeniach.
Co czeka nas po ERCP?
Chory po ERCP musi zostać w lecznicy przynajmniej 120 minut – tak długo działają leki przeciwbólowe. Jakiś czas po badaniu może również skarżyć się na ból w gardle. Mniej często pojawiają się zaś komplikacje, wśród których najczęstsze jest zapalenie trzustki.