Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz literaturę kryminalną.

Spora grupa czytelników interesuje się upiornymi opowiadaniami. Niektórzy wolą opowiadania z pogranicza makabry, drudzy chcą zagłębiać się w głębokie zakątki pogmatwanych umysłów psychopatycznych morderców i brutalnych bandziorów. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji przybliżających zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te całkiem fikcyjne, wciąż jedną z najlepszych metod ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny się bać?

Fanatyk thrillerów i kryminałów w okamgnieniu powie, że chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się przenikliwemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Brak w dzisiejszych czasach dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to z reguły problemy zdrowotne, utrata zatrudnienia bądź niestabilność finansowa. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm produkuje w sporych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają z reguły tak straszny i okrutny wydźwięk – tak historie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, pokazując im jednocześnie, iż dobro nie zawsze triumfuje.

Książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to wiek błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią kilka godzin, szukają filmu na wieczór bądź serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na przeróżnych platformach streamingowych. Co wymaga podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść kryminalną lub horror, odbiera się w odmienny sposób niż film fabularny – dłużej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, opis bądź postać (także ta drugiego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej historii. Strach wywoływany jest u czytelnika przeważnie niespiesznie, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem masz chwilę i kochasz czytać, daj się nastraszyć horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa