Ubranko do chrztu – tradycja a nowoczesność

Ubranko do chrztu – tradycja a nowoczesność

Białe ubranka do chrztu oznaczają obmycie naszej pociechy z przewinienia pierwszych rodziców w raju i wstąpienie do wspólnoty parafian. Przekonajmy się skąd wziął się ten obrzęd i w jakich sklepach można dostać najlepsze akcesoria na taką okazję.

Jakiej barwy powinno być ubranko do chrztu?

Pierwszym zwyczajem, który włącza niemowlę do chrześcijańskiej wspólnoty jest chrzest. W wielowiekowej kulturze utarło się, że to rodzic chrzestny organizuje ubranka do chrztu. Odświętna sukienka jest utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, zawiera też imię dziecka oraz czasami termin chrztu. Jasna kolorystyka oznacza czystość, skromność i ufność Bogu. W dawnych czasach ubranko do chrztu miało wygląd białej alby, lecz teraźniejsze zwyczaje są niezwykle zróżnicowane. Wśród przeważnie kupowanych strojów przeważają miniaturowe garniturki, delikatne sukienki, piękne włóczkowe buciki. Rodzice często wybierają także małe krawaty, ozdobne nakrycia głowy, ręcznie wyszywane bolerka.

Gdzie możesz nabyć ubranko do chrztu?

W sklepach w internecie kupimy zróżnicowany wybór szatek. Tam ubranka do chrztu są nawet 15% bardziej atrakcyjne cenowo niż w zwykłych sklepach. Mamy szansę w takich miejscach nabyć całe zestawy, posiadające kilka części (takie jak sweterek, opaska, sukienka). Jeśli chodzi o kolory, to popularne są écru, łososiowy, liliowy, jednak chrzestni decydują się także na bardziej charakterystyczne elementy (takie jak fioletowe krawaciki u chłopców). Zadbajmy jednak o to, żeby ubranko do chrztu było utrzymane w dobrym guście.