Tani węgiel Tauron Wydobycie

Tani węgiel Tauron Wydobycie

Przed nadchodzącą zimą wielu z nas zastanawia się, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różnorakie rodzaje opału, więc na małą ilość produktów, w których można wybierać raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie szukamy jednak najtańszych rozwiązań. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena substancji, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Który rodzaj węgla jest najtańszy?

Powszechnie znane są klasyfikacje węgla na kamienny i brunatny. Jeżeli chodzi o relację tani-drogi to jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on także o tym, czy węgiel będzie tańszy, czy droższy. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest stosunkowo droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Sezonowe wahania w cenach węgla wpływają na to, że z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.