Jedną z pierwotnych form aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już w okresie prehistorycznym i nieustannie są obecne w różnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w muzeach i w galeriach, ale też w przestrzeni publicznej: w budynkach firm, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W tym wpisie podamy kilka przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.
Metalowe rzeźby w gmachach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, również gdy przedstawiają wysokie wartości estetyczne i artystyczne, nierzadko są przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na ulicach bądź na skwerach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Ponad to niejednokrotnie można spotkać je również w licznych budowlach. Pełnią funkcję ozdobną na przykład w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Kiedy warto je zamówić?
Podane wyżej przykłady dotyczą przede wszystkim znacznych, nieruchomych prac. Jednakże jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to niewielkie prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to między innymi nagrody na zwycięzców konkursów, statuetki okolicznościowe czy popiersia na zamówienie. Projektodawcy rozmaitego rodzaju turniejów sportowych bądź eventów nie mają z tym problemów, ponieważ kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich opracowanie należy po prostu powierzyć doświadczonemu rzeźbiarzowi.