Polski węgiel – Tauron Wydobycie

Polski węgiel – Tauron Wydobycie

Polski węgiel i jego wizerunek w kraju i za granicą

W związku z wyzwaniami związanymi z koniecznością konkurowania na polskim rynku z węglem sprowadzanym z zagranicy, Tauron zapoczątkował politykę wzmacniania wizerunku węgla pochodzącego z Polski.

Węgiel kamienny i brunatny

Węgiel kamienny jest bardzo popularnym paliwem, a jego wartość opałowa zależy od jego składu (np. od zawartości wody). Węgiel stanowi jedno z tych źródeł energii, które jest nieodnawialne. Chiny, USA, Indie, RPA, a także Australia i Ukraina to kraje, na terenie których znajdują się największe złoża surowca, jaki jest węgiel kamienny.

Nasz rodzimy polski węgiel

Jeżeli chodzi o wydobycie węgla w Polsce, to jego pokłady są zlokalizowane w głównej mierze na Górnym Śląsku oraz w województwie lubelskim. Regionalni dystrybutorzy oferują takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – rodzaje odznaczające się największą kalorycznością, używane szeroko w gospodarstwach domowych ze względu fakt, że po jego spaleniu pozostaje mała małą ilość popiołu
  • Węgiel Groszek – drobny węgiel, którego spalanie następuje w specjalnych kotłach retortowych, które posiadają automatyczne podajniki węgla, co jest ich niebywałą zaletą
  • Miał – wykorzystywany w elektrociepłowniach i elektrowniach, przez wzgląd na jego niską cenę.