Pióra wycieraczek do szyb

Pióra wycieraczek do szyb

Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności zza kierownicy, zdecydowanie powinieneś zatroszczyć o pióra wycieraczek. Stanowią one bardzo istotny element każdego samochodu dlatego należy okresowo je wymieniać (co najmniej 2 razy w ciągu roku). Pióra wycieraczek to długie, cienkie, gumowe paski, które rozciągają się na uchwycie wykonanym z plastiku lub metalu. Wycieraczki przemieszczają się mechanicznie po zewnętrznej powierzchni szyby samochodu i w ten sposób usuwają zabrudzenia.

Wymiana piór wycieraczek

Kupując nowe pióra wycieraczek powinno się dobrać ich odpowiednie parametry, zgodne z wymaganiami przedstawionymi przez producenta samochodu. Szczególnie powinniśmy wziąć pod uwagę długość piór: za długie pióra mogą zahaczać o siebie; jeśli będą za krótkie mogą spowodować zmniejszenie widoczności. Wymiany dokonuje się poprzez podniesienie ramion wycieraczek z szyby, odczepienie zaczepów i przyczepienie nowych piór przy pomocy klipsów mocujących.

Rodzaje piór wycieraczek

Na rynku występują dwa rodzaje piór wycieraczek. Różnią się one budową i materiałem z jakiego zostały zrobione. Wycieraczki standardowe przegubowe zbudowane są z metalowego stelaża, który dociska przymocowaną do niego gumę do powierzchni szyby. Wycieraczki płaskie bezszkieletowe, nazywane również “bananami” są zrobione ze sprężonego tworzywa, dlatego nie jest konieczne by był stosowany element dociskowy. Najczęściej popełnianym błędem kierowców jest wybieranie zbyt długich wycieraczek, które nie przylegają prawidłowo do szyby.