Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

systemy rynnowe, rynna metalowa

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – między innymi z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania należy więc przedyskutować z profesjonalistą.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08