Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Chcesz kupić obrączki Kraków? Wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości ślub jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków do końca życia, a oznaką ich wierności, oddania i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką obrzędu ślubu. Mało osób wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w Turcji, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Irlandii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, dzisiaj z platyny lub złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnorodnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) reprezentujące moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: bok@aliansjubiler.pl