Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Przeszukując asortyment producentów rolet, szybko zauważysz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaką barwę się zdecydować? Jest kilka reguł, które warto znać przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszych informacji i dobierz dla siebie rolety w perfekcyjnym kolorze!

Które kolory rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją 3 główne nurty: dopełnienie, minimalizm oraz kontrast. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom czystych, prostych pomieszczeń, z niewielką ilością dodatków i ozdobnych bibelotów. Przynależysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze écru, szarym, piaskowym lub beżowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety stanowić będą tło dla pozostałych dodatków w pomieszczeniu. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego przeciwstawne będą odpowiednio: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Jeżeli posiadasz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najsilniej dodatek – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Urządzasz salon w odcieniach szarości? Użyj zatem rolet w takim kolorze.

Czy barwy rolet mają wpływ na samopoczucie?

Zgodnie z ogólną zasadą oddziaływania barw na samopoczucie człowieka, kolory ciepłe rozbudzają, a zimne uspokajają. Jaskrawy żółty pobudzi do działania – wykorzystaj tę barwę w swoim gabinecie lub pokoju dziecięcym. Zielony kolor to symbol harmonii i odpoczynku – sprawdzi się w salonie i wszędzie tam, gdzie wypoczywasz. Kojący niebieski jest wręcz idealny do sypialni. Lubisz czerwień? Unikaj jej na dużych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz eskalować napięcia i nerwowe sytuacje. Wykorzystuj ją wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie zupełnie wystarczą, żeby ożywić pokój.