Nowe, lepsze maty grzewcze

Nowe, lepsze maty grzewcze

Tradycyjne maty grzewcze, posiadające system przewodów elektrycznych, posiadają sporo wad. Najważniejsze to dość słaba efektywność oraz mała plastyczność, sprawiająca, iż ich użycie na nierównych nawierzchniach jest problematyczne, a niekiedy nawet niemożliwe. Wad tych nie mają maty grzewcze wykonane z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na fakt, że na poziomie molekularnym charakteryzują się jednolitą strukturą, wykazują wyższą oporność (dzięki czemu szybciej się grzeją) oraz pobierają mniej energii. Ta zaleta również pozwala na zastosowanie ich w przypadku różnych materiałów. Jakie jednak atuty poza tym cechują tego rodzaju maty grzewcze? Kiedy są wykorzystywane?

Maty grzewcze – plusy

Niski opór powoduje, iż karbonowe maty grzewcze bywają nanoszone na rozmaite powierzchnie – od tkanin, przez surowce naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Produkty wyposażone w węglowe maty grzewcze mają takie same cechy użytkowe, jak te bez żadnej maty. Maty grzewcze z karbonu zużywają prąd o małym napięciu, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo używających – nawet po zalaniu nie są niebezpieczne. Powinniśmy też wspomnieć o tym, że takie maty gwarantują równomierne rozłożenie ciepła, a przez to komfort eksploatacji wyposażonych w nie produktów.

Kiedy stosuje się maty grzewcze?

Kiedy zatem stosowane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je wytwórcy sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego. Oprócz tego stosowane są także w akcesoria domowych i meblach – z ich wykorzystaniem produkowane są między innymi ogrzewane fotele. Węglowe maty są również stosowane do wytwarzania sprzętu laboratoryjnego, wojskowego oraz maszyn transportowych – na przykład wentylacji, podgrzewanych foteli do aut, a także ogrzewania wagonów w pociągach i elementów narażonych na mróz.