Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kup kantar dla konia.

Kantar to powszechnie używany fragment uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak więc dobrać najlepszy kantar? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane i skórzane. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – np. naturalnym albo sztucznym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i pasują m.in. do koni fryzyjskich, wielkopolskich, arabskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: sklep@horse-trade.pl