Blenda fotograficzna – niezbędne narzędzie profesjonalisty

Blenda fotograficzna – niezbędne narzędzie profesjonalisty

Blenda fotograficzna to świetne rozwiązanie dla wszystkich twórców szukających sposobu na pełniejsze doświetlenie ich fotografii. Jej działanie nie jest skomplikowane – zwyczajnie odbija światło swoją powierzchnią. Do wykonywania fotografii portretowych wykorzystuje się przede wszystkim blendy o niedużym obwodzie, zaś kadry z daleka zazwyczaj są wykonywane za pomocą większej blendy. Poza wielkością, istotny będzie także kolor ekranu, bo ten w ogromnej mierze wpływa na atmosferę fotografii. Jakie barwy może mieć blenda fotograficzna? Jak dobrać najlepszy egzemplarz do konkretnej sesji? Jak ustrzec się pomyłek w plenerze i w studiu?

Srebrna blenda fotograficzna

Srebrna blenda fotograficzna stosowana bywa zazwyczaj w czasie sesji wewnątrz. Jej atutem jest przede wszystkim to, że nie zniekształca koloru światła – z tego powodu bywa stosowana w zestawie z oświetleniem. Warto wybrać srebrną blendę fotograficzną, jeżeli ważne jest dla nas zachowanie ciepłoty światła na zdjęciu. W przeciwnym razie lepszym wyjściem będzie blenda fotograficzna odmiennej barwy.

Złota blenda fotograficzna

Złota blenda fotograficzna bywa polecana zwłaszcza wówczas, gdy istotne będzie dla nas ocieplenie barw na zdjęciu. Nierzadko stosuje się ją podczas fotografowania na dworze – zwłaszcza w ciepły dzień oraz do wykonywania zdjęć na łąkach. Złota blenda fotograficzna sprawia, że światło przypomina promienie słoneczne, a to pozytywnie rzutuje na nastrój zdjęcia.

Biała blenda fotograficzna

Biała blenda fotograficzna jest stosowana, jeśli zamierzamy otrzymać rozmyte światło. Oprócz tego doskonale nadaje się do zasłaniania słońca – przez to stosuje się ją między innymi podczas sesji odbywających się w upalne dni na plaży. Dobrze też napisać, iż istnieją uniwersalne blendy fotograficzne z nakładanymi membranami.