Audyt SEO – jakie nieprawidłowości najczęściej ujawnia?

audyt seo Kraków, audyt strony internetowej

Zgodnie z internetowym wydaniem Słownika Języka Polskiego PWN audyt oznacza ewaluację przedsiębiorstwa, firmy bądź spółki pod kątem przeróżnych aspektów, np. finansowych i organizacyjnych, a także oszacowanie możliwości rozwoju. Czym, biorąc zacytowaną definicję pod uwagę, jest więc audyt SEO? Jest to gruntowna analiza strony internetowej, sprawdzająca różne jej elementy, jak hierarchię nagłówków, kod strony, prędkość ładowania się witryny, metadane i wiele mniej i bardziej istotnych aspektów. Prócz samego zestawienia nieprawidłowości i błędów, w dobrym audycie SEO powinny znaleźć się również wskazówki co do rozwiązania wykrytych problemów.

Audyt SEO bada stronę internetową pod względem użyteczności, zawartości strony, zgodności ze normami W3C, jak również poprawności kodu. Dodatkowo sprawdzane jest też, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, żeby znalazła ona wszelkie dysfunkcje strony i – co najważniejsze – zaproponowała rozwiązania, które pozwolą je naprawić.

Audyt SEO – sporo problemów zdoła uchwycić tylko człowiek

Online można znaleźć dużo narzędzi oraz stron, dzięki którym można prędko i za darmo wykonać audyt SEO strony www. Plusy takiego rozwiązania? Cena i szybkość. Wady? Całkiem sporo. Okrojone dema lub też darmowe narzędzia z ograniczaną funkcjonalnością, są bardzo niedoskonałe. Jeżeli już odnotują jakieś uchybienia na stronie, to zwykle nie wszystkie. Wiele pomyłek (przykładowo w kodzie) dostrzec można tylko w trakcie analizy przeprowadzonej nie przez algorytm, a przez specjalistę w danej dziedzinie.

Na audyt SEO realizowany przez agencję oczekuje się zwykle od kilkunastu dni do mniej więcej miesiąca. Okres na przekazanie raportu powinien zostać sprecyzowany w umowie podpisanej z agencją, która podjęła się jego zrealizowania. Taki audyt pozwoli wykryć wszelkie newralgiczne problemy ukryte na stronie. Jeżeli strona została utworzona na otwartym szablonie bądź na platformie typu Shoper czy Magento, to błędów do naprawienia może być dużo. Gdy strona wolno się wczytuje, a na istotne dla klienta słowa kluczowe wyświetla się daleko za pierwszą setką wyników wyszukiwania, to także są to sygnały, iż zamówienie w zewnętrznej firmie SEO audytu jest odpowiednim rozwiązaniem.

Jakie problemy pokazuje audyt SEO?

Poprawnie przeprowadzony audyt SEO może odkryć szereg wad witryny, w szczególności:

 • niska prędkość wczytywania się witryny w wersji na urządzenia mobilne i na komputer,
 • błędy strony w wersji na komórki, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się różnych elementów,
 • brak tłumaczeń wersji językowych strony,
 • nieprawidłowości w hierarchii nagłówków,
 • problemy z dostępnością strony dla botów wyszukiwarek,
 • przyczyny niskiej widoczności witryny na słowa kluczowe,
 • brak albo niekompletna wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • słaba jakość zawartości strony,
 • jakość kodu strony,
 • faktyczna liczba zaindeksowanych podstron,
 • brak czy też niewłaściwe połączenie z narzędziami Google (przykładowo Google Search Console)

.

SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: info@seo4.net