Jeśli światła tylne do stworzone zwłaszcza do polepszenia widoczności na drodze, to przednie posiadają znacznie więcej funkcji. Nie tylko zawiadamiają pozostałych kierujących o naszej obecności na drodze, ale też po zmroku rożświetlają szosę poza miastem – w szczególnej mierze zależne jest więc od nich bezpieczeństwo pasażerów. Powinniśmy więc odpowiednio o nie zadbać – naprawdę zmniejszymy w ten sposób ryzyko kolizji po zmroku. Jak zagwarantować ich długowieczność? Jak na bieżąco diagnozować wszystkie usterki?
Lampy przednie muszą być wyregulowane
Efektywność lamp przednich zależy w szczególności od ich prawidłowego ustawienia. Jednak mała część kierowców o to się troszczy, a niektóre badania mówią, iż jedynie jeden na stu posiada prawidłowo ustawione światła. Samodzielne wyregulowanie reflektorów rzeczywiście potrafi spowodować pewne trudności, jednak kiedy nie umiemy poradzić sobie z tym bez pomocy specjalisty, należy wybrać się do warsztatu. Pamiętajmy, iż regularne dbanie o reflektory poprawia zarówno bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo jazdy.
Dlaczego reflektory się psują?
Warto jednak pamiętać, iż przyczyną usterek lamp przednich w aucie może być coś innego. Złe odprowadzanie wilgoci potrafi owocować ich parowaniem, a to przecież bardzo zmniejsza ich jasność. Lampy przednie będą gorzej działać także, jeżeli uszkodzony zostanie odbłyśnik. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana lamp przednich. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są zarówno oryginalne części do konkretnego modelu samochodu, jak i ich wersje alternatywne.