PLC

PLC

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne sterowanie pracą maszyn fabrycznych. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy w stanie uczynić bardziej skutecznym pracę każdego zakładu, a możliwość pisania algorytmów pozwala bez komplikacji przystosować do bieżących oczekiwań.

Zasady działania sterowników PLC

Parametrem, który wyróżnia je na tle pozostałych sterowników jest to, iż ich praca odbywa się w pętli. Kontroler PLC wykonuje po kolei wszystkie instrukcje znajdujące się w algorytmie, a kiedy ten się skończy, powtarza cały proces, skanuje wejścia i zapisuje we wskazanym miejscu, a następnie uruchamia wykonywanie kodu od nowa. Języki, w jakich pisane są algorytmy zarządzające działaniem kontrolerów dostarczane są zwykle przez ich producentów.

Dzieje sterowników PLC

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z początku wykorzystywane były przez firmy ze Stanów Zjednoczonych oraz RFN, ale szybko zaczęły być stosowane także za Żelazną Kurtyną. Pierwsze tego typu urządzenia zjawiły się w naszym kraju w latach siedemdziesiątych, a ich oficjalna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.

Rodzaje sterowników PLC

Najpopularniejszym rodzajem kontrolerów PLC są kontrolery kompaktowe, umożliwiające pracę na pojedynczym podzespole. Poza tym, produkuje się także sterowniki modułowe wielu wielkości i urządzenia rozproszone, w skład których wchodzą różne podzespoły zarządzane przez główną jednostkę.

Zalety sterowników PLC

Sterowniki PLC, pomimo dość dużych cen, pozwalają na zmniejszenie wydatków na eksploatację maszyn przemysłowych. Są niewielkich rozmiarów, a bardzo zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów.