Co wchodzi w skład domeny internetowej?

Co wchodzi w skład domeny internetowej?

Co nazywamy domeną ?

Domena to adres, pod którym schowana jest posiadana przez daną firmę strona internetowa. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, którą reprezentuje dana domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna oraz końcówka. Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wymyśloną przez jej twórcę, często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Za nią występuje kropka i rozszerzenie, nazywane także końcówką. Zakładając domenę, trzeba wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, używana dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Istnieją również rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny to konieczny krok w chwili zakładania strony internetowej. Daje on całkowitą gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie opublikuje strony w zakupionej domenie.