Wentylacja

Wentylacja

Duchota, grzyby na ścianach oraz mętne okna – właśnie tak daje o sobie znać niedziałająca wentylacja. Podobne symptomy bardzo często obserwują mieszkańcy mieszkań, gdzie ostatnio wstawiono nowe okna – są teraz szczelne, zaś wilgoć oraz gazy nie mogą już wydostać się z domu. Co zatem zrobić, by zaprojektować najlepszą wentylację?

Dlaczego warto dbać o wentylację?

Jak większość z nas się domyśla, wentylacja to nic więcej niż wyprowadzenie z pomieszczenia starego powietrza oraz wtłoczenie zamiast niego nowego. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem w starym powietrzu nietrudno o chorobotwórcze bakterie, roztocza i pleśnie.

Moc wentylacji – jak wybrać?

Fachowcy twierdzą, że ilość wprowadzonego w ciągu godziny medium musi odpowiadać kubaturze pokoju. Należy oprócz tego pamiętać, że każdy lokator zużywa w tym okresie blisko trzydzieści metrów sześciennych medium.

Z czego składa się wentylacja?

Kluczowymi częściami wszystkich podobnych instalacji są przewody wentylacyjne, którymi powietrze jest wtłaczane z dworu do naszego mieszkania. Ważną funkcję pełnią też nawiewniki – by wentylacja odpowiednio działała, powinniśmy zamontować je na wysokości dwóch metrów, bo dzięki temu zimne powietrze zdąży zmieszać się z tym już ogrzanym.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić część energii z usuwanego z domu powietrza okazuje się wymiennik. Jak wiele jesteśmy w stanie dzięki podobnemu urządzeniu zaoszczędzić? Zależy to od jego budowy i temperatury na zewnątrz – lepsze rekuperatory mają wszak lepsze możliwości.