Kominki

Kominki

Tworzą w mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę, a poza tym są doskonałymi urządzeniami do generowania energii – zwłaszcza, jeśli wspomagają kaloryfery. Nic zatem zaskakującego, że mieszkańcy domów z roku na rok częściej stawiają na na montaż kominka – zwłaszcza, że w ofercie wielu firm są wersje, które bez problemu wkomponujemy w wystrój każdego pomieszczenia. Jak zatem kupować kominki?O czym nie powinniśmy zapominać?

Otwarte palenisko w kominkach

Takie kominki są niezastąpione, jeśli zależy nam na stworzeniu atmosfery – nic wszak nie będzie lepsze od bezpośredniej styczności z płomieniami czy dźwięków płonącego drewna. Pomimo tego, z dostępnych typów kominków, propozycje z otwartym paleniskiem nie sprawują się najlepiej pod względem wydajności – wykorzystują tylko jedna piąta energii.

Kominki magazynujące ciepło

Okazują się nieco bardziej kosztowne od przedstawionych wcześniej kominków, nie pozwalają też do woli obcować z płomieniami, bo ognisko odgrodzone jest ognioodporną szybą. Okazują się zaś korzystniejszym wyjściem dla osób, które cenią sobie wydajność – wszak wykorzystanie ciepła równa się w ich przypadku aż cztery piąte – dzięki płaszczowi z żeliwa jest ona magazynowana, a potem stopniowo uwalniania.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to najlepsze uzupełnienie instalacji CO – woda jest w nich ocieplona do odpowiedniej temperatury, a potem skierowana do grzejników. Takie kominki da się użyć poza tym do ocieplenia wody użytkowej, dzięki czemu są jednym z najtańszych w eksploatacji rozwiązań.