Jakie fotele biurowe są warte uwagi?

Jakie fotele biurowe są warte uwagi?

Po kilku godzinach siedzenia przed komputerem mogą nam doskwierać bóle pleców. Szczególnie ważne oczywiście będą ćwiczenia, jednak także to nie pomoże, jeśli przed biurkiem pracujemy na niezbyt komfortowym fotelu. Dlatego nie powinniśmy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, iż kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka wpływają też na nastrój pracowników – ich właściwe wybór owocuje wyższą skutecznością oraz podniesieniem produktywności załogi. Jak więc wybierać fotele do biura? Jakimi skutkami grozi chybiony dobór tego rodzaju krzeseł?

Fotele do pracy przy komputerze – najważniejsza jest dowolność regulacji

W większych firmach niezwykle ważna będzie dowolność regulacji ułożenia siedziska, zagłówka i podłokietników foteli przeznaczonych do pracy przy biurku. Powinno się bowiem mieć na uwadze, iż będą ich używać pracownicy o zróżnicowanym wzroście – niżsi będą skarżyć się na ból nóg spowodowany nie dotykaniem całą stopą podłogi, wyżsi z kolei na ból krzyża po 8 godzinach pracy na fotelach z źle wyprofilowanym oparciem. Ważna jest także stabilność danego fotela biurkowego. Zagwarantuje ją właściwa konstrukcja podstawy – szczególnie taka z pięcioma kółkami. Podczas pracy przy komputerze ważne okażą się również podłokietniki, gdyż zdecydowanie ułatwią obsługę klawiatury, aczkolwiek są użytkownicy, preferujący fotele komputerowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia zaleca się postawić na fotele, w których bez komplikacji da się zamienić kółka, które są często psującą się ich częścią.

Zły dobór foteli do biurka – jakie mogą być konsekwencje?

Najpoważniejszymi schorzeniami biorącymi się z nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas siedzenia przy biurku są przede wszystkim dysfunkcje kręgosłupa – tak na odcinku krzyżowym, jak i między łopatkami. Wypada oprócz tego wspomnieć, że schorzenia mogą dotyczyć także dłoni – szczególnie przy niewłaściwej wysokości lub braku podłokietników. Pamiętajmy również, że nawet poprawnie ustawiony fotel nie zapewni jego użytkownikowi zachowania pełnego zdrowia – pracę przy komputerze powinno się regularnie przeplatać kilkuminutowymi ćwiczeniami.